Reakce na článek prof. MUDr. Miloše Janečka CsC. V dubnovém Tempus Medicorum

Vážený pane profesore…

Aneb reakce na článek prof. MUDr. Miloše Janečka CsC. V dubnovém Tempus Medicorum.

K přečtení v Tempus Medicorum, strana 38. http://www.lkcr.cz/doc/tempus_file/tm-04_17-127.pdf

Je mi smutno. Je mi smutno proto, že lidé s tak zpátečnickým myšlením, jaké jste prezentoval ve výše zmíněném článku, jsou stále v pozici decision–makerů, ve Vašem případě ředitelem okresní nemocnice. 

Na jednu stranu Vaše názory chápu. Sám jste profesně vyrůstal v době, kdy bylo bráno jako společenská norma, aby lékař trávil v nemocnici několik dní v řadě za sebou. Aby znal své potomky pouze z fotografií a aby potupně sloužil dělnické třídě, která laskavě zaplatila jeho studia. O weekendech, svátcích, pořád. A to vše za mzdu zelináře. Doby se ale, pane profesore, změnily…

Je mi smutno z pokrytectví, s jakým je článek napsán. Kážete vodu a sám pijete víno. Vaše CV je veřejně dostupné, čtenáři si jej jistě vygooglují. Je zřejmé, že se od roku 2004 pohybujete v různých politických a manažerských funkcích, které nevyhnutelně musely medicínu v míře větší či menší upozadit. Netvrďte mi, že se dá kombinovat post ředitele nemocnice či senátora s pozicí lékaře pracujícího v režimu, jaký jste ve Vašem článku glorifikoval. Další ne nepodstatnou věcí je ta, že funkce politické a manažerské se pojí s finanční odměnou. Což je samozřejmě správně, tak to má být. Tím pádem jste se oprostil od závislosti na příjmu lékaře, který se do značné míry odvíjí na počtu odsloužených hodin. Což Vám dávalo jistou svobodu při rozhodování o počtu odsloužených UPS, nenutilo Vás brát další navíc, abyste zajistil rodině solidní životní standard.

Víte, pane profesore, doba se změnila. Možná jste si jenom nevšiml. Hranice jsou otevřené. Mladí lidé mají možnost cestovat, v rámci stáží poznávají jiná pracoviště ať už na západ, nebo na východ od našich hranic. A jsou organizace, které je v tom dokonce podporují. Co je nejdůležitější, jsou svobodní. Při volbě povolání mají možnost porovnat životní standard, který se s určitými profesemi pojí. A tím nemyslím jen po stránce finanční, ale i po stránce osobního života a společenského statutu. I když si to postbolševici nepřejí, protože jim zdravě sebevědomý svobodný lékař s nadhledem nabourá jejich koncept o otrokovi pracujícím do strhání těla i ducha za mrzký peníz.

A právě v tomto porovnání medicína v podmínkách ČR, díky lidem s Vašimi názory, výrazně ztrácí proti západu. Mladí muži si dají jedna a jedna dohromady a studovat medicínu nejdou. Protože sobě a budoucí rodině zajistí lepší životní standard jinde. Důkazem budiž genderová nerovnováha studentů lékařských fakult a feminizace zdravotnictví, chirurgické obory nevyjímaje. Mediky učím roky, v posledních letech je tento trend jasný. Dále klesá kvalita absolventů, klesá jejich zájem o obor a klesá i snaha, na sobě pracovat, a stát se špičkovým odborníkem ve svém oboru. Protože není motivace. Kvalitnější studenti navštěvují jiné fakulty, než lékařskou.

Může se Vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, můžete nutit „svoje“ lékaře pracovat v režimu, který jste ve svém článku nastínil. Pokud jsou hloupé ovce bez sebeúcty, akceptují. Pokud myslící bytosti, časem Vám utečou za lepším. Existuje jedno hezké české rčení, které upozorňuje na nevhodný směr proudu tekutiny produkované ledvinami vztažené ke směru proudícího vzduchu. Docela by se na toto místo hodilo…

Naopak bych Vám doporučil navštívit slušná pracoviště na západ od našich hranic, která jsou příkladem, jak se dá dělat špičková medicína bez drancování personálu. Myslíte, že uvidíte v Německu, Rakousku, nebo třeba v Belgii lékaře po 24h službě v nemocnici? A že mu špitál tento přesčas zaplatí částečně? Organizace práce, omezení administrativy, regulace výkonů přes pacienta, dodržování pracovně – právních norem a slušné ohodnocení. To je klíčem k personální stabilizaci zdravotnictví. A pokud bude toto zajištěné, zvýší se přirozeně zájem o medicínu jako takovou, což nevyhnutelně při zachování počtu absolventů lékařských fakult povede k přirozenému zvýšení jejich kvality. Laťka se posune směrem k vyšší kvalitě. Trh funguje i v tomto případě. Příkladem budiž úroveň zdravotnictví a počty odpracovaných hodin lékařů v zemích na západ od našich hranic nepoznamenaných dekádami komunismu.

Shodneme se v tom, že chirurgie je řemeslo a že dobrým chirurgem se člověk stává zejména tím, že se vyoperuje. A obor člověka musí bavit, to je jasné. Přesčasy k medicíně patří. Stejně tak samostudium, vzdělávání, atestace a různé kurzy. Ale zákoník práce platí i pro chirurgy. To je potřeba podtrhnout. A napsat tučně. A vyrýt do čela těm, kteří ve své bohorovnosti tvrdí opak. Cesta vede přes subspecializace a organizaci práce, to by ovšem bylo na jinou debatu.

K Vámi zmíněnému kolegovi, který strávil za svůj profesní život přesčasy 11 let života, snad není co dodávat. Rozumný člověk si udělá názor sám. Snad je pouze slušnost vyjádřit soustrast jeho případné manželce a potomkům. Pokud tedy nějaké má.

Závěrem bych se Vás, pane profesore, chtěl zeptat – chodí lékaři ve Vámi řízené nemocnici po 24h službě domů, jak zákoník práce nařizuje? Proplácíte jim přesčasy, jak se patří, nebo používáte různé obezličky jako „čekání na práci“ či pohotovost“, abyste jim snížil už tak nízkou hodinovou mzdu během UPS?

Aplikujete ve Vámi řízené nemocnici Vaši představu o režimu správného chirurga? Já jen aby případní uchazeči o práci ve špitálu pár desítek km na sever od Brna na pohovor nejezdili zbytečně…

26 Comments
 1. MUDr. David Vincent
  • kchrz kchrz
   • Martin Neuzil
  • Jiří Wicherek
  • Denisa Pavlíčková
 2. fofr
 3. Kačka
 4. MUDr. Jakub Albrecht
 5. Martin
 6. MUDr. Lužná Tereza
  • Martin Neuzil
 7. MUDr. Gabrielova
 8. Kverulant
  • Jozefa Kuntscherová
   • Martin Neuzil
  • MUDr. David Vincent
 9. Dr. Zuzana
 10. Honza
  • Martin Neuzil
   • Honza
  • Langenbeck
 11. Přikryl Jan
  • Dr. Jane Doe
 12. Ladislav Kolář
 13. sergej karpowicz
 14. Medicka 5.roc

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *