Manuál absolventa vol. LF II. : Situace na trhu práce

V dalším díle Manuálu absolventa LF pro reálný život si probereme situaci na trhu práce.
Dám vám i menší návod, jak číst mezi řádky, jak nenaletět darebákům ve vedení nemocnic. Jak analyzovat inzeráty a tím si ušetřit čas a peníze.

Samozřejmě všem doporučujeme přrčíst si nejprve Manuál absolventa LF vol. I.: Základy

Článek bude trošku rozsáhlejší, předem se omlouvám.

Pro uvedení do situace na trhu práce jsem náhodně vybral jeden inzerát úplně mimo obor. Toto je reálná nabídka (zdroj: www.manpower.cz) ke konci listopadu 2016. Inzerát odráží reálnou situaci na trhu, kdy firma najíždí na výrobu nového produktu  poptává pracovníky. Nástupní mzda je 28 tis brutto, jasně daná perspektiva růstu. Jasně definované benefity (dovolená, příspěvek na dojíždění, ubytování,placené přesčasy, příspěvek za noční směny, stravenky…)

inzerat-001

Abyste se mohli úspěšně ucházet o tuto nabídku, potřebujete pouze základní vzdělání, dvě zdravé ruce a ochotu makat na směny. Firma si vás zaškolí (pobíráte u toho mzdu), po zaškolení mzdu navýší. Když si sečtete výši všech příspěvků, vyjde vám slušná suma. Být člověk bez vzdělání, stálo by za to se kvůli takovéto práci přestěhovat.

Pro účely tohoto článku z toho plynou, milé děti, tři ponaučení,

 1. Když někdo POTŘEBUJE pracovníky, má jich NEDOSTATEK, tak to neventiluje přes média, ale snaží se je NALÁKAT nikoliv na leštěný prd, ale na reálné benefity.
 2. Ve světle tohoto, což je reálná tržní nabídka, vypadá naše platová tabulka jako špatný vtip.
 3. Inzerát vytvářel bezpochyby profesionál, personalista, který ví, co dělá. Snaží se nalákat nové lidi a hned ze startu je pozitivně motivovat. Což hezky kontrastuje s tím, co přijde dále.

Tak. Docela dobré, že?

A teď se vrhneme do zdravotnické žumpy. Vybral jsem náhodně dva inzeráty z nejmenovaných menších nemocnic na Moravě, které poptávají lékaře.  Dávám sem pro jistotu celé znění inzerátů. Předpokládám, že po mém rozboru nebudou páni ředitelé nemocnic moc rádi za publicitu a z jejich stránek by se mohl inzerát tak nějak vytratit, záhadně, což by tento článek poněkud devalvovalo. Inzeráty jsme anonymizovali. Kdyby se náhodou někdo cítil dotčen, že mu kazíme business, a měl potřebu to nějak dál řešit.

Tady je první inzerát:

inzerat-002

Takto vypadá reálná nabídka práce na pozice lékař, vhodná i pro absolventy.

Vidíte ten kontrast s předchozím? A to je ještě tato nabídka poměrně slušná, řekl bych.

Co byste jako absolventi měli udělat, než budete o této nabídce byť jen uvažovat? Správně, sednout k PC a googlovat.
Lokace: Nebudu se zabývat lokalitou z pohledu případného vyžití v místě, to je subjektivní. Objektivně malý špitál kdesi na Jihu Moravy. Cca 50 km od Brna, část po D1, část po hlavní silnici. Nejbližší špitály – Hodonín (má lůžkovou chirurgii). Veselí nad Moravou má jen polikliniku, Břeclav, Zlín a Brno již poměrně z ruky. Takže celkem velký spád, na ambulanci v noci to asi bude fičák, hlavně v den burčákového pochodu 🙂

Právní forma: Příspěvková organizace zřizovaná JMK. Z toho plyne nemilá věc. Neplatí zde platové tabulky, nabízená mzda bude pravděpodobně nižší. Protože kdyby tomu tak nebylo, autoři by to jistě zmínili v inzerátu na prvním místě. Viz inzerát Škoda auto.

Oddělení: Je potřeba zjistit personální situaci. Na stránkách špitálu nemají seznam lékařů, což je poněkud nestandardní.  Náhoda? Nicméně, chybička se vloudila, mají zveřejněný rozvrh ambulancí. A tady to začíná být zajímavé. Na ambulanci se točí 4 lékaři, včetně primáře. Vzhledem k tomu, že každý, kdo provozuje ortopedickou operativu, má zájem si pacienty kontrolovat, vypovídá to o zoufalé personální situaci. Na operaci endoprotézy kyčle potřebujete 3 lékaře, tím pádem vám moc dalších pro ambulance a oddělení nezbyde. A to i za předpokladu, že na seznamu ambulantních lékařů nejsou uvedeni všichni. A další zajímavá informace je ta, že jeden z lékařů má stejné přímení jako pan primář. Náhoda? Nemyslím si, není to zrovna frekventní přímení. Situaci v místě neznám, ale pro uchazeče by to mohlo znamenat nemilou věc. Otec a syn si podrží lukrativní operativu, objedou kurzy a kongresy a vy ostrouháte.  Nemusí to tak být, spekuluju, ale toto nebezpečí reálně hrozí.

Ve světle výše zmíněného by nebylo od věci podívat se na podmínky, za kterých se uděluje akreditace I. typu a ověřit, jestli nááhodou v tomto případě nevisí tato na vlásku. Stejně tak si ověřit akreditaci ARO a interny, kvůli předkmenovým stážím.

Benefity v inzerátu: Pěkné… Inzerovat úvazek 1,0 je akt zoufalství. Mohli by rovnou napsat, že na ambulanci neprší a že po operačním sále neběhají krysy. V roce 2016 je toto vše samozřejmost. Mzda bude pravděpodobně o něco nižší, než je státní tabulka. V opačném případě by její výši inzerovali na prvním místě. Příspěvek na penzijní připojištění. Tak to je ovšem kruciální benefit, dveře se u nich netrhnou. Reálně to je pár stokorun měsíčně, často ovšem bývá podmíněn nějakým počtem odpracovaných let.  Vzdělávání – to vypadá korektně, je potřeba si ověřit, zda budou vyžadovat podpis kvalifikační dohody.  Pokud jsou ve špatné personální situaci, se stážováním bych moc nepočítal, nejsou výukové pracoviště a priorita je zajistit chod oddělení, sálů a ambulance… Parkovací místo v malém městě je zbytečné. Ubytování na první pohled vypadá hezky. Ovšem v areálu nemocnice by chtěl bydlet málo kdo.  Otázka, jak tato ubikace vypadá. A v neposlední řadě ceny nájmů v malém městě budou nízké, tím pádem tento leštěný prd ztrácí glanc… O dovolené se nemluví, takže zřejmě zákonné 4 týdny.

Nepožadují znalosti jazyků. Což v překladu znamená, že se zahrabete v téhle díře, kde anglicky stejně nikdo nemluví, takže to nebudete potřebovat ani vy. Nemusíte se obávat, že by vás snad poslali na nějaký zahraniční kongres či kurz… Němčina bude zřejmě vzhledem k blízkosti hranic s Rakouskem a z toho vyplývajícího rizika emigrace vyloženě nežádoucí…

Takže resume: Na poměry zdravotnictví poměrně slušně napsaný inzerát. Viděno optikou ostatních oborů, bída. Otazná je personální situace, kolektiv a perspektiva, ať už oddělení, nebo uchazečova v rámci něho.  Mzda nebude nic moc.  Před případnou cestou na pohovor bych si nad rámec výše napsaného zjistil:

 • Výši mzdy.
 • Perspektivu růstu, příplatky, odměny
 • Garanci vzdělávání, kvalifikační dohodu
 • Počet lékařů na oddělení, kolik z toho atestovaných
 • Vyžadovaný počet služeb/měsíc, jak probíhají (oddělení, sál, ambulance, konzilia, urgentní příjem….), zda je  fyzicky dostupný atestovaný lékař během UPS (Ústavní pohotovostní služba). Taktéž, jestli se chodí po službě domů. A jak jsou UPS placeny.
 • Zda je v místě LPP. Pokud ne, poleze vám na chirurgickou ambulanci o službě každá lůza, která jde zrovna kolem a má třeba akutní klíště nebo zatržený nehet (bez legrace, stává se to).
 • Spektrum výkonů, které nechají absolventa po zaškolení reálně provádět
 • Pokusil bych se sehnat někoho, kdo má v dané nemocnici známé, a vyptal bych se osobně.
 • Vygooglil  bych si reference na oddělení, lékaře. Internet snese vše, takže toto je třeba brát z rezervou. Spokojený člověk většinou nikam nic nenapíše, nasraný ano. Nicméně pro hrubou orientaci o názoru lidí na pracoviště to stačí

A jdeme dál, nyní větší hardcore:

inzerat-003

Jak to na vás působí? Chtějí skutečně nalákat někoho s vysokoškolským diplomem, který bude pracovat na náročně pozici? Chcete pracovat v instituci, jejíž personální oddělení dá toto na web? Napsali byste takto inzerát, když byste potřebovali sehnat kvalitního vysokoškolsky vzdělaného pracovníka? Já bych si na všechny tyto otázky odpověděl  NE!

Co se týká prezentace nabídky, tady se na to někdo pěkně vydefekoval. Působí to jako inzerát z JZD : „Hledáme řidiče na traktor. Podmínky: řidičák na traktor. Love si dohókáte s předsedó.“

Podívejme se na situaci blíže, jdeme googlovat. Dejme tomu, že máme zájem o místo na chirurgii.

Lokace: Malý špitál kousek od „silnice smrti“ E 461 z Brna na Svitavy. Od Brna cca 40 km. V okolí nic. Nemocnice je v Blansku, ale nemá lůžkovou chirurgii či ortopedii.  V Prostějově je Agel. Ti asi nebudou ochotní brát komplikované a drahé faly, navíc je to daleko a po okresce… Další nemocnice ve Svitavách, což není kousek. Takže spád jako hrom. Zábava o službách zaručena. Ke všemu rázovitý kraj.

Právní forma: s.r.o. zřizovatel město. Opět, platová tabulka zde neplatí. Managementy městských institucí špitály nevyjímaje bývají prolezlé lokálními prominenty, dětmi exbolševiků a jinými neschopnými v komerční sféře nepoužitelnými vyžírky. Neznám situaci této konkrétní nemocnice, ale myslíte, že to bude vyjímka?

Jednatelem je  politik za ČSSD, jak moc se  angažoval za minulého režimu Brněnští pamatují… Příznačné, nevěstí to nic dobrého. A proč někdo s akademickým titulem dělá “jednatele” okresního špitálu? Odpovězte si sami…

Oddělení: JIP a dvě lůžková oddělení, dva operační sály + ortopedický. 11 lékařů včetně primáře, údaj o výši úvazků chybí. Všeobecná ambulance + 4 poradny, které se střídají.

Na první pohled situace vypadá dobře. Ale když počítám 2 lékaře na ambulanci, 2 po službě, primář (má spoustu své práce), jednoho na JIP, zbude 5 lékařů. Na dva sály a dvě oddělení. Ovšem za předpokladu, že mají všichni plný úvazek (což asi ne), na seznamu nejsou důchodci či „chovní“, kteří moc produktivní nejsou, nikdo není nemocný nebo na dovolené, kongresu, kurzu, stáži… Docela mi to nesedí. Už na základě kupeckých počtů se nabízí, že kolegové po službě zřejmě zůstávají v práci.

Takže tady je asi kámen úrazu. Personálně na tom nebudou dobře. Což pro absolventa znamená, že nebude moc čas mu něco vysvětlovat a učit.

Benefity: Nevidím. Nenabízí nic. „Možnost ubytování“ bude pravděpodobně znamenat, že si můžete zaplatit za ubytovnu. Předpokládám, že po zjištění tohoto faktu žhavíte telefony a domlouváte si osobní schůzku…

Resume: Už na základě tohoto bych nevynakládal další energii a čas na zjišťování informací. Pokud by někoho přece jen lákala okresní chirurgie, což může být do začátku dobrá škola, zjistil bych si:

 • Jak probíhá UPS (Ústavní pohotovní služba), zda chodí lékaři po službě domů
 • Výši mzdy
 • Vzdělávání, ev. požadavek na kvalifikační dohodu
 • Akreditace, vč. ARO a interny kvůli kmeni

Obávám se, že se nedozvíte nic, co by vás do tohoto špitálu nalákalo.

Resumé tohoto článku?

Doufám, že jste pochytili pár tipů, na jaké informace se zaměřit a jak z veřejně dostupných zdrojů vytáhnout co nejvíc dílků skládačky, která vám minimálně nastíní situaci na pracovišti, o němž uvažujete. Cílem nebylo znemožnit dva špitály, ale ukázat, jak se dá vyhodnotit nabídka z domu od klávesnice, a jak se dá ušetřit nafta tím, že nepojedete někam, kam byste možná bez této reserše zbytečně jeli 😉
Je do očí bijící, jak brutálně jsou lékaři podhodnocení. Sami vidíte, že se základní školou a zdravýma rukama si můžete přijít na slušné peníze a na reálné benefity a prebendy k tomu.

Až vám budou někde fabulovat o tom, jak jste bez praxe na obtíž( viz předchozí článek, stojí za to přečíst), že jste vlastně přeplacení a že vám někdo mrzkou mzdou poskytuje vlastně obrovskou službu, vzpomeňte si na inzerát na dělníka do Škodovky. A běžte jinam. Nabídek je spousta.

Managementy nemocnic se nesnaží, aby přilákaly nové kvalitní lidi. Vidíte sami diametrální rozdíly mezi inzeráty ve zdravotnictví a mimo obor. Setrvačností pomalu dobíhá systém, kdy si soudruh  profesor mohl vybírat ze zástupu absolventů, kteří byli ochotni za ohlodanou kost a imaginární vidinu vedoucí pozice na důchod pracovat do roztrhání těla, za poloviční plat,než měl tehdá zelinář.  Toto už dnes naštěstí mizí, soudruzi, kteří si svá teplá místečka podrželi do dnešních dnů,  se někdy velmi podivují, že nejen že nemají z koho vybírat, ale dokonce se k nim nehlásí vůbec nikdo.

Co s tím? Vážit si sama sebe, znát svou cenu. Platovou tabulku závaznou v nemocnicích zřizovaných MZ brát jako nepodkročitelné minimum. Ignorovat nabídky s nižší částkou. Jsou dnes špitály, kde vám nabídnou víc, než je tabulka. Ignorovat nabídky na zkrácený úvazek, které jsou samy o sobě z principu nehorázné a dnes je může akceptovat pouze jedinec s nějakým kognitivním deficitem, zralý na psychiatrickou léčbu. Dodržovat zákoník práce, po službě chodit striktně domů. Co se stane ve vaší nepřítomnosti není vaše starost, ani vaše odpovědnost. Naopak, pokud po službě uděláte průšvih, nikdo nezohlední, že jste celou noc operovali/ambulovali. Vedení si nad vámi umyje ruce, protože jste dle platné legislativy v práci prostě neměli co pohledávat. Vy nejste placení /odpovědní za organizaci péče. Ředitel a primář ano. Nenastupovat na personálně vydrancované pracoviště. Dobrá vůle pomoct se otočí proti vám, nikdo vám nebude mít čas nic vysvětlovat, nic vás učit. To, že je pracoviště v personální krizi, má svůj důvod. Špatné pracovní podmínky/primář/peníze… Dejte stranou samaritánství a vyberte si nemocnici, která je perspektivní nejen pro vás, ale i z hlediska fungování a poskytování kvalitní péče v regionu. Jen na kvalitním pracovišti se naučíte kvalitní medicíně, a vůbec nezáleží na tom, jestli to je fakultka, nebo okres.  Jsou pracoviště, ať už mezi fakultními či okresními nemocnicemi, kde probíhá vše korektně, po službě odcházíte domů a přijdete si minimálně na tabulku a k atestaci se doberete v čase předepsaném vaším studijním programem.  Jde to.

Rada na závěr? Přemýšlet, používat zdravý rozum a dostupné informační zdroje, nenechat se opít rohlíkem. Personální situace zdravotnictví je kritická, trumfy máte v rukou vy. Oni jenom blafují, v ruce mají bídnou kartu.  Ale pozor, i s rukou plnou trumfů se dá partička mariáše projet na celé čáře!

 

 

16 Comments
 1. Jiří Štefánek
 2. nyx
 3. Jaromír Šrámek
  • Anna
   • Jaromír Šrámek
    • Anna
   • Kverulant
    • Feltchar
    • Anna
 4. Medik
 5. Dave
  • Kverulant
 6. Dave
 7. Emigrant
 8. Radowan
  • Kverulant

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *